---------------------------------------------------------------------
ACF Bulletin #219, June 2, 2003
---------------------------------------------------------------------

** Chess Today
Daily Chess News - Annotated Games - Chess Lessons and Hints
Interviews, reviews and more! Free trial - http://www.chesstoday.net

** University Open 2003
$4000 total prizes - Category 3 Grand Prix
12-13 July - Adelaide University, SA  http://www.unichess.org

** Job Opportunity - Chess Kids, Melbourne
Full-time Chess Coach at Chess Kids, work Tuesday - Saturday. 
Salary range: $41,280 - $46,332 guaranteed (no commission or hourly payments)
Contact cordover@chessworld.com.au or David Cordover on 0411 877 833


-----------------------
IN THIS ISSUE
-----------------------
* Johansen-Speck: Gardiner Chess Centre to host 2002 Aust Champ play-off
* June ratings released
* Latvian Gambit tournament
* Australian Women's Chess League website
* NSWCA Grade Matches
* Letters
* Chess World Grand Prix 2003 - new Category 1 tournaments
* Upcoming tournaments


-----------------------
QUICK LINKS
-----------------------

ACF homepage: http://www.auschess.org.au
Bulletins archive: http://www.auschess.org.au/bulletins
Bulletin Board: http://www.auschess.org.au/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
International news and games: http://www.chessnetwork.com/ncn
Feedback/contributions: broekhuysep@bigpond.com


-------------------------------------------------------------------------------
JOHANSEN-SPECK 2002 AUST CHAMP PLAYOFF 
-------------------------------------------------------------------------------

This long-awaited match has finally found a home, after the ACF have accepted 
former president Graeme Gardiner's proposal to host the match at his new 
Gardiner Chess Centre on the Gold Coast.

Darryl Johansen and Nick Speck topped the results at the Australian
Championship held in Melbourne in January 2002.

The playoff will be held Tuesday-Friday, September 23-26, commencing 6pm daily
at the Gardiner Chess Centre: 11 Hardys Road Mudgeeraba, Gold Coast,
Queensland.

Time Controls will be the same as for the original event: 90 mins a side plus 60 secs a
move from move one (Fischer). (Play off required at shorter time controls if
2-2 tie).

The winner will receive $1200 and the runner-up $800.

Graeme plans to relay the games live to the internet and have GM Ian Rogers
provide live analysis of the games in the cafe at the centre.

The Chess Association of Queensland and the Gold Coast Chess Club have both
agreed to make generous contributions to the cost of running this important
event. Darryl Johansen and Nick Speck have both generously agreed to play in
local Grand Prix events to facilitate this bid. And Chess Victoria has also generously 
agreed to assist the event financially.

The dates fit in nicely with local Grand Prix events and the inaugural
Australian Clubs Teams Championships.

--------------------------------------------
JUNE RATINGS RELEASED
--------------------------------------------

The latest numbers are now on the ACF website at 
http://www.auschess.org.au/ratings/acfrate.htm
(Make sure to refresh the page.) 

For the June 2003 rating period there were 127 Tournaments rated and 11540
games of which 7272 were in the ACF Classic rating system and 4268 were in
the ACF Rapid rating system.

- Bill Gletsos

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
AUSTRALIAN WOMEN'S CHESS LEAGUE WEBSITE: NEW ADDRESS
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nancy Lane and her brother are running this important website,
now at a new address: www.chessaustralia.com.au/awcl 
Well worth a look to find out what's happening in women's chess in Australia.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
MINGARA FIRST AND SECOND IN CENTRAL COAST TEAMS COMP
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mingara "B" has won the Central Coast Teams Tournament 2003 with 15 points 
from a possible 24. Mingara "A" took second place with 14 points: they managed 
to overtake Toukley by getting a 4:0 white wash of Gosford C in the last round. 
Toukley finished third with 13 points. The close finish shows the ratings cap of 
6000 points has produced teams that can compete at a similar standard from 
all the clubs. The best individual performances were by Sead Krajina (Mingara "B")  
with 5.5/6, Gary Losh (Toukley / Mingara "B") with 5.5/7 and Rosa Pritchard (Mingara 
"A")  with 4/5. The biggest upset win of the tournament was Les Porter's defeat of 
Val Velyvis a rating difference of 247 points. Well done Les.
There should be photos of the winning team on the Mingara Chess Club Website 
next Tuesday: http://www.users.bigpond.com/murrell/

No Name        Total  1   2   3  4  5   6   7   8 

1. Ettalong,   11.0   #  1.0 1.0   1.5 4.0 2.0 1.5
2. Mingara B,  15.0  3.0  #  3.0   2.0 2.0 1.5 3.5
3. Toukley,    13.0  3.0 1.0  #    2.5 3.0 2.0 1.5
4. Bye,        0.0               #                
5. Gosford A,  11.5  2.5 2.0 1.5    #  1.0 2.0 2.5
6. Gosford C,  7.0   0.0 2.0 1.0   3.0  #  0.0 1.0
7. Mingara A,  14.0  2.0 2.5 2.0   2.0 4.0  #  1.5
8. Gosford B,  12.5  2.5 .5  2.5   1.5 3.0 2.5  # 

- Mal Murrell

----------------------------------------------------
LATVIAN GAMBIT TOURNAMENT
----------------------------------------------------
Starting on Monday night 2nd of June Mingara Chess Club (NSW Central Coast)
will be running a fixed opening tournament. This one will be the Latvian Gambit. 
Every one will be required to play the following moves 1.e4 e5
2.Nf3 f5, then white may make any reply. This opening has claimed some
famous  players such as World champions Fischer and Capablanca. Don't miss
your chance to practise this opening on real people.

Some examples:

Capablanca,J - Corzo,E [C40]
Havana, Havana,, 1901

1.e4 e5 2.Nf3 f5 3.Nxe5 Nc6 4.Nxc6 dxc6 5.e5 Be6 6.d4 Qd7 7.Be3 0-0-0 8.Qd2
Ne7 9.Qa5 Kb8 10.Nc3 Nd5 11.Nxd5 Bxd5 12.0-0-0 Qe6 13.c4 b6 14.cxd5 Rxd5
15.Qc3 Ra5 16.Bc4 Qe7 17.a3 g5 18.Bd2 Bg7 19.Qb3 Ka8 20.Bxa5 bxa5 21.Qa4 Qd7
22.d5 Bxe5 23.Qxc6+ Qxc6 24.dxc6 Rb8 25.Bb3 a4 26.Bxa4 Bxb2+ 27.Kc2 Bxa3
28.Rb1 Re8 29.Rhe1 Rd8 30.Rb7 Bd6 31.Bb5 Rc8 32.Ba6 Rd8 33.Kb3 h5 34.Ka4 g4
35.h3 h4 36.Reb1 Bc5 37.Rb8+ Rxb8 38.Bb7+ Rxb7 39.cxb7+ Kb8 40.Ka5 Bxf2
41.Ka6 gxh3 42.Rd1 1-0

Capablanca,J - Corzo,E [C40]
Havana, Havana,, 1901

1.e4 e5 2.Nf3 f5 3.Nxe5 Nc6 4.Qh5+ g6 5.Nxg6 Nf6 6.Qh4 Rg8 7.Nxf8 Rg4 8.Qh6
Rxe4+ 9.Kd1 Ng4 10.Qh5+ Kxf8 11.Qxf5+ Kg8 12.d3 d5 13.Qf3 Nxf2+ 14.Qxf2 Bg4+
15.Be2 Bxe2+ 16.Qxe2 Rxe2 17.Kxe2 Qe8+ 18.Kd2 Qg6 19.Kc3 d4+ 20.Kb3 Na5+
21.Ka3 Qd6+ 22.b4 Nc6 23.Bd2 a5 24.Kb2 Nxb4 25.Na3 Ra6 26.Rad1 Nxd3+ 27.cxd3
Rb6+ 28.Ka1 Qxa3 29.Rb1 Rxb1+ 30.Rxb1 Qxd3 0-1

Te Kolste,J - Spielmann,R [C40]
Baden-Baden Baden-Baden, 1925

1.e4 e5 2.Nf3 f5 3.d4 fxe4 4.Nxe5 Nf6 5.Bc4 d5 6.Be2 Bd6 7.Bg5 0-0 8.c4 Nc6
9.f4 exf3 10.Nxf3 dxc4 11.Bxc4+ Kh8 12.0-0 Bg4 13.Nc3 Qd7 14.Qd2 Bxf3
15.Rxf3 Nxd4 16.Rh3 Qxh3 17.Qxd4 Qxh2+ 0-1

Spielmann,R - Nimzowitsch,A [C40]
Semmering Semmering, 1926

1.e4 e5 2.Nf3 f5 3.Nxe5 Qf6 4.d4 d6 5.Nc4 fxe4 6.Nc3 Qg6 7.d5 Nf6 8.Be3 Be7
9.Qd4 0-0 10.Nd2 c5 11.dxc6 Nxc6 12.Qc4+ Kh8 13.0-0-0 Bg4 14.f3 d5 15.Nxd5
Nxd5 16.Qxd5 exf3 17.gxf3 Rac8 18.Bd3 Bf5 19.Bxf5 Rxf5 20.Qc4 b5 21.Qg4 Qf7
22.Rhg1 Nb4 23.c3 Nxa2+ 24.Kb1 b4 25.Bd4 Bg5 26.c4 b3 27.Ne4 Qg6 28.Qxg5
Rxg5 29.Rxg5 Qf7 30.Nd6 Qxf3 31.Bxg7+ Kg8 32.Be5+ Kf8 33.Rf5+ Qxf5+ 34.Nxf5
Rxc4 35.Rd8+ 1-0

Fischer R - Pupols V [C40]
it USA (7), 1955

1.e4 e5 2.Nf3 f5 3.Nxe5 Qf6 4.d4 d6 5.Nc4 fxe4 6.Nc3 Qg6 7.Ne3 Nf6 8.Bc4 c6
9.d5 Be7 10.a4 Nbd7 11.a5 Ne5 12.Be2 0-0 13.0-0 Bd7 14.Kh1 Kh8 15.Nc4 Nfg4
16.Qe1 Rf7 17.h3 Nf6 18.Nxe5 dxe5 19.Bc4 Rff8 20.Be3 Nh5 21.Kh2 Bd6 22.Bb3
Nf4 23.Bxf4 exf4 24.Qxe4 f3+ 25.g3 Bf5 26.Qh4 Rae8 27.Rae1 Be5 28.Qb4 Qh6
29.h4 g5 30.Rh1 gxh4 31.Kg1 h3 32.dxc6 bxc6 33.Qc5 Qg7 34.Kh2 Qf6 35.Qxa7
Bd4 36.Qc7 Bxf2 37.Rxe8 Rxe8 38.Rf1 Bd4 39.Rxf3 Bxc3 40.bxc3 Re2+ 41.Kh1 Be4
42.Qc8+ Kg7 43.Qg4+ Qg6 44.Qd7+ Kh6 0-1


Morphy - Paulsen [C40]
Blind, Blind, (20), 1857

1.e4 e5 2.Nf3 d5 
{Not quite the Latvian: actually the Elephant Gambit, but interesting anyway}
3.exd5 e4 4.Qe2 Be7 5.Qxe4 Nf6 6.Bb5+ Bd7 7.Qe2 Nxd5
8.Bxd7+ Qxd7 9.d4 0-0 10.0-0 Nc6 11.c4 Nf6 12.d5 Nb4 13.Ne5 Qf5 14.Nc3 Nc2
15.g4 Nxg4 16.Qxg4 Qxg4+ 17.Nxg4 Nxa1 18.Bf4 Nc2 19.Bxc7 Rac8 20.d6 Bd8
21.Nd5 Kh8 22.Rd1 Bxc7 23.Nxc7 Rfd8 24.a3 Kg8 25.c5 f6 26.Rd2 Ne1 27.Kf1 Nf3
28.Rd3 Ng5 29.b4 Rd7 30.f4 Nf7 31.Ne3 Nh6 32.b5 Kf7 33.Ke2 g6 34.a4 Ng8
35.Nc4 Ne7 36.b6 axb6 37.Nxb6 Rcxc7 38.Nxd7 Rxd7 39.dxe7 Kxe7 40.Re3+ Kf7
41.Rb3 Ke6 42.Rb6+ Kd5 43.Rxf6 Kxc5 44.f5 gxf5 45.Rxf5+ Kb4 46.a5 Rc7 47.Rh5
Kc4 48.Ke3 Kb4 49.h4 Rc3+ 50.Kd4 -

Alburt,L - Kupreichik,V [C40]
USSR USSR, 1971

1.e4 e5 2.Nf3 Qe7 3.Nc3 Nf6 4.Bc4 h6 5.0-0 d6 6.d4 Bg4 7.dxe5 dxe5 8.Nd5 Qd6
9.c3 c6 10.Nxf6+ Qxf6 11.Be2 Be6 12.a4 a5 13.Be3 Nd7 14.Nd2 Bc5 15.Bxc5 Nxc5
16.b4 Na6 17.Bxa6 Rxa6 18.Nb3 axb4 19.Nc5 Ra8 20.Nxb7 0-0 21.cxb4 Rfb8
22.Nc5 Rxb4 23.Qd6 Rd4 24.Qc7 Bc4 25.Rfd1 Be2 26.Re1 Rd2 27.Nd7 Qe7 28.Qxc6
Rd8 29.Nb6 Qh4 30.Nd5 Bf3 31.Qb6 R8xd5 32.gxf3 Rd6 33.Qb8+ Kh7 34.Rf1 Rg6+
35.Kh1 Qh3 0-1

- Mal Murrell

(It's about time the mighty Latvian Gambit is getting a bit of recognition! I've played the Latvian 
quite a bit, because (a) I find the idea, prevalent in Karpov's day, that one ought to win with White
but try to draw with Black *profoundly offensive*; (b) the idea that Black can get away with playing
"the King's Gambit a tempo down" proves that the world is truly a wonderful place; and (c) It makes 
for very interesting games. - Ed)

-----------------------------------------------------------------
NSWCA INTER-CLUB GRADE MATCHES
-----------------------------------------------------------------

Four teams are competing in the Open Grade of the NSWCA inter-club grade
match competition. St George Leagues, the defending champions, have taken
the early lead by defeating North Sydney Leagues 2.5 -1.5 in the first
round.  GM Ian Rogers defeated Robert Goris on board 1 with draws on the
other 3 boards. Canterbury-Bankstown Leagues drew 2-2 with the highest
rated team in the first round Western Suburbs Leagues. NSW Champion
George Xie drew with IM John-Paul Wallace, the Australian Open Champion
on board 1.   

- Peter Parr 

----------------------------------------------------------------------
ACF SELECTION CO-ORDINATOR SOUGHT
----------------------------------------------------------------------
The ACF has a vacancy for the position os ACF Selection Co-Ordinator (seniors).
The duties are to select players/teams to represent Australia in 
International Events as per the ACF Selection By-Laws (available on the 
ACF web site).

Interested persons should contact Robert Jamieson 
(auschess@ozemail.com.au).

-------------------------------
GOLD COAST OPEN
------------------------------- 
June 21-22
Robina Town Centre Community Centre
Open/under 1600 sections. 
60 mins a side plus 10 secs a move from the start (Fischer).
Registration Saturday 8am to 9.15am
Adult $55, Concession $45, Junior $35. 
Under 1600 Adult
$45, Concession $35, Junior $25. Add $10 if not a member of CAQ or state
association. 
Payment by cheque to Gold Coast Chess Club and mailed to Gardiner Chess 11
Hardys Road Mudgeeraba 4213. By credit card (mastercard, visa, bankcard)
supply account number, expiry date, name on card and signature. Online at
www.gardinerchess.com. Direct to the Gold Coast Chess Club bank account with
Heritage Building Society BSB 638-070 A/C 5260396.
Prizes total $3,000. 
Enquiries: Graeme Gardiner
Phone 5522 7221
Fax 5522 7760
Email ggardiner@gardinerchess.com

---------------------------------------------------------------------------
AUSTRALIAN CLUBS TEAMS CHAMPIONSHIPS 
---------------------------------------------------------------------------

Caloundra, Sunshine Coast, 
29 September to 3 October 2003
Rydges Oasis Resort
Full details at www.gardinerchess.com/AusClubsTeamChamps.htm
- Graeme Gardiner 
ggardiner@gardinerchess.com


---------------------------------------------------------
UPCOMING LOCAL TOURNAMENTS
---------------------------------------------------------
                               
NSW OPEN CHAMPIONSHIP 2003
Queens Birthday Weekend, June 7-9
Ryde-Eastwood Leagues Club
117 Ryedale Rd, West Ryde (1 minute from West Ryde Station)
Cat 3 GP event, FIDE rated, Guaranteed prize pool $2500
Seven Rounds
Registration 12:00am - 1:00pm 7th June.
Entry Fees: Adult $70. 
Juniors U18 $50, U15 $40
All entries must be on official entry form (or copy)
Payment and entries accepted on the day 
Or pre register via phone or email and save $10 (details below) 
All NSW resident players must be members of NSWCA or NSWJCL.
FIDE time control is 90 minutes + 30 seconds per move from the start
1st $800 * 2nd $500 * 3rd $200
U2000 1st $200 * 2nd $100, U1800 1st $200 * 2nd $100, U1600 1st $200 * 2nd $100, 
U1400 1st $200 * 2nd $100, 1st Junior $100, 
Players are eligible for only 1 prize.
Please make all cheques payable to NSWCA Inc.
Mail must be sent by the 30th May 2003
to GPO Box 2418 Sydney 2001.
Enquires pre registration - pay on the day
0403 775 476
pcass@zeta.org.au	

VICTORIAN OPEN
June 7-9 
Grand Prix Class 3
Dandenong Chess Club
Venue: Latham cres Senior Citizens Hall, Latham Cresent, North Dandenong 3175  Victoria
1st $1000  2nd $600  3rd $300
5 Rating Prizes $100 each
Best Junior (Under 18) $100
All moves in 90 minutes plus 30 secs per move.
Arbiter Frank Meerbach
Entry Fees  Adults $55, concession and Juniors $45
 free to GMs, IMs, WGMs, and WIMs
Entries close 1.30pm June 7 or post to reach the Dandenong Chess Club 
Treasurer, 266 Centre Road, Narre Warren 3805, no later than last mail 
Wednesday 4th June 2003. No late entries will e accepted. Cheques should 
be made out to Dandenong Chess Club Inc.
Details: Don Maciulaitis 03 9791-3541 or Paul Huver 03 9791-6184
 
CALOUNDRA OPEN
Grand Prix class 3
June 28-29, Caloundra RSL, $2600 cash plus other prizes
Details: http://www.sunchess.aunz.org

UNIVERSITY OPEN 2003
$4000 Total Prizes
Category Three Grand Prix
July 12-13
$35 Adult   $25 Junior/Concession
Adelaide University, SA
Official site: http://www.unichess.org

ANU OPEN
Category 3 Grand Prix; Guaranteed prize pool $3000
July 19-20
Burton & Garran Hall, Daley Road, ANU, Acton, ACT 
Map: http://studyat.anu.edu.au/map/index.asp and click on grid e-f/5-4; 
Free car parking on campus on Saturday and Sunday)
Registration: 8.30 - 9.30am Saturday
Entry fees: $60.00 Adult; $40 Juniors and Concessions.
($10.00 discount for entries received before 11th July 2003)
Cheques payable to ANU.
Mail must be sent by the 11th July 2003 to:
11th ANU Open, Marketing and Communications Division, ANU, Canberra, ACT 0200
Enquiries: Shun.Ikeda@anu.edu.au
Fax: 02-6125-3144 (bh)
Phone: 02-6125-4030 (bh)
For further details and entry form at:
http://www.netspeed.com.au/ianandjan/IansPage/


LAJOS STEINER CENTENARY
(Cat 2 GP event, Guaranteed prize pool $1500)
Rose Bay RSL Club, New South Head Road (cnr Vickery Ave) 
Seven rounds
2-3 August
60 minutes per player per game
Entry Fees: $60, U18 $50, U15 Juniors $40
$10 discount for Early Notification - before 26th July
Rd 1 Saturday 11:00am
1st Prize $500
Email: pcass@zeta.org.au
Enquires 9533-1759

ASIAN CHESS CHAMPIONSHIP FOR WOMEN
Calicut, India, 16-25th August
The Championship shall qualify the top ten players to the FIDE World Championship. 
Open to all women players FIDE rated 2100 and above and who are registered with the 
Federations from Zones 3.1, 3.2, 3.3 and 3.4 
Each Federation from Zones 3.1, 3.2, 3.3 and 3.4 shall be represented by one player. 
Each Federation shall be entitled to send extra players FIDE rated 2100 and above. 
Entries shall be submitted in the model Registration Forms attached and shall be sent to: 
Mr. P.T. Ummer Koya, 
Hon. Secretary, All India Chess Federation, 
Nallalam [P.O], Calicut - 673 027, India, 
Tel: (+91) 495 - 2420227, 2420327, Fax: 2421005, 
Email: chessindia@sancharnet.in 
Entries shall be closed on 16th June 2003.

------------------------------------------------
CHESS WORLD GRAND PRIX
------------------------------------------------

Co-ordinator:  ChessWorld/David Cordover
cordover@chessworld.com.au
0411 877 833

THREE NEW CATEGORY 1 EVENTS!!!: 

* Wollongong Open  - Grand Prix Category 1
(30 minutes south of Waterfall in Sydney)
***100% of entry fees go to prizes***
3 equal sized rating divisions with
1st $200 2nd $100 for each.
(plus special division prizes on numbers)
28/29 June 2003, 7 round swiss, 60 mins + 10sec
Starts Saturday 9:30 sharp. Ends Sunday 3:30pm
$40 entry, Juniors and card holders $20
Contact Matthew Sweeney 4229 9107
email:  mhjs@bigpond.net.au
website:  http://members.ozemail.com.au/~jmazz/chess/wgong.htm
Venue:  Collegians Leagues Club, Cnr Princes HYW and Charlotte St,
Wollongong

* Adelaide Cup 
Weekend Chess Tournament
Saturday 17th and Monday 19th of May 2003
The Chess Centre of South Australia 10 Ranelagh St , Adelaide
Seven Rounds , Swiss Draw
Saturday : 12.30pm, 3.05pm,6.10pm, 8.45pm
Monday : 10.00am, 1.10pm ,and 3.45pm
Fischer Rapid - 60 minutes plus 10 secs a move 
First Prize $150 guaranteed Minimum - other prizes and junior trophies as 
determined by number of entries.
 
* Queen's Birthday
Weekend Chess Tournament
Saturday 7th and Sunday 8th of June 2003
The Chess Centre of South Australia 
10 Ranelagh Street , Adelaide
Saturday : 12.30pm, 3.05pm, and 5.40pm
Sunday : 12.30pm, 3.05pm, and 5.40pm
Six rounds , Swiss Draw
Fischer Rapid - 60 minutes plus 10 secs per move
First Prize Guaranteed $150 - other prizes and junior trophies as 
determined by entries
Enquiries to George Howard  0414 841 575


Tasmanian Chess Championship
Category  1
TAS
Jun 7-9
Contact  K.Bonham  (03) 6224 8487
k_bonham@tassie.net.au

NSW Open Championship
Category  3
NSW
Jun 7-9
Contact: P.Cassettari
pcass@zeta.org.au
0403 775476

VICTORIAN OPEN
Category 3
June 7-9 
Latham cres Senior Citizens Hall, Latham Cresent, North Dandenong 3175  Victoria
1st $1000  2nd $600  3rd $300
5 Rating Prizes $100 each
Best Junior (Under 18) $100
All moves in 90 minutes plus 30 secs per move.
Arbiter Frank Meerbach
Entry Fees  Adults $55, concession and Juniors $45
 free to GMs, IMs, WGMs, and WIMs
Entries close 1.30pm June 7 or post to reach the Dandenong Chess Club 
Treasurer, 266 Centre Road, Narre Warren 3805, no later than last mail 
Wednesday 4th June 2003. No late entries will e accepted. Cheques should 
be made out to Dandenong Chess Club Inc.
Details: Don Maciulaitis 03 9791-3541 or Paul Huver 03 9791-6184


Taree RSL June Open
Category 1
NSW
Jun 14-15
Contact Endel Lane  (02) 6559  9060
endel@fasternet.com.au

Gold Coast Open (Gold Coast CC)
Category 3
QLD
Jun 21-22
Contact Graeme Gardiner
ggardiner@gardinerchess.com
(07) 5530 5794

Suncoast Caloundra Open
Category 3
QLD
Jun 28/29
Contact Bob Goodwin
bobgoodwin@austarnet.com.au

University Open
Category  3
SA
JUL 12-13
chess@adelaide.edu.au ph (08) 8303 3029 or 
andrew.saint@adelaide.edu.au ph  (08) 8332 3752

ANU Open
Category 3
ACT
JUL 19-20
Shun.Ikeda@anu.edu.au Fax: 02-6125-3144 (bh) Phone: 02-6125-4030 (bh)
Details/entry form: http://www.netspeed.com.au/ianandjan/IansPage/

NSWCA August Weekender
Category  2
NSW
Aug 2-3
Contact P.Cassettari
pcass@zeta.org.au
0403 775476

Coal City Open
Category 2
NSW
Aug 9-10
Contact georgelithgow@idl.com.au
49433862

Father's Day Tournament
Category 2/3?
VIC
Sep 6-7
Contact:  David Cordover (03) 9576177 or 0411-877-833
cordover@chessworld.com.au

Gold Coast Classic (Gold Coast CC)
Category 3
QLD
Sep 20-21
Contact Graeme Gardiner
ggardiner@gardinerchess.com
(07) 5530 5794

12th. Redcliffe Challenge
Category 2
QLD
Sep 27-28
Contact Mark Stokes (07) 3205 6042
markcstokes@hotmail.com

Tweed Open
Category  3
QLD
Oct 4-5
Contact Audie Pennefather
pennefather@iprimus.com.au

Laurieton Open
Category 1
NSW
Nov 1-2
Contact Endel Lane  (02) 6559  9060
endel@fasternet.com.au

November weekender
Category  1
TAS
Nov 1-2 or 1-3
Contact  K.Bonham  (03) 6224 8487
k_bonham@tassie.net.au

Gosford Open
Category 2
NSW
Nov 8-9
Contact Lachlan Yee
L.YEE@unsw.edu.au

Taree RSL Spring Open
Category 1
NSW
Nov 15-16
Contact Endel Lane  (02) 6559  9060
endel@fasternet.com.au

NSWCA November Weekender
Category 2
Nov 22-23
contact
P.Cassettari
pcass@zeta.org.au
0403 775476

X-Mas Swiss Tournament
Category 2-3?
December 20-21
Contact David Cordover (03) 9576177 or 0411-877-833
cordover@chessworld.com.au

xxxxx


Best wishes till next time
- Paul Broekhuyse
broekhuysep@bigpond.com